Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Monitoring wizyjny ery AI, nowa jakość w ochronie i walce!

Radosław Tyślewicz | 2022-05-20
pixabay.com

pixabay.com

Obecnie monitoring wizyjny utożsamiany z kamerami CCTV stał się stałym elementem nie tylko krajobrazu miast i terenów przemysłowych czy obiektów sportowych, ale również osiedli czy pojedynczych budynków mieszkalnych. Systemy tego typu stały się również jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanym w ochronie obiektów i to zarówno o charakterze przemysłowym, jak i publicznym. Nikt już współcześnie nie wyobraża sobie większego dworca kolejowego, urzędu, stadionu czy wielkopowierzchniowych magazynów i składów bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Uzupełnieniem systemów stacjonarnych stosowanych w ochronie stały się rozwiązania mobilne, pozwalające na zobrazowanie sytuacji na określonym terenie, używane przez Policję i wojsko, w skład których dodatkowo wchodzą pojazdy specjalne, balony obserwacyjne, drony i satelity.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Obraz z kamer rozmieszczonych w różnych kluczowych miejscach instytucji i zakładów coraz częściej stanowi element usprawniający codzienne funkcjonowanie tego typu obiektów i pracujących w nich osób. Identyfikacja numerów rejestracyjnych pojazdów pracowników przy wjeździe na firmowy parking, identyfikacja twarzy pracownika przy wejściu na teren zakładu pracy, monitoring stref wydzielonych czy niebezpiecznych – to tylko przykłady włączania monitoringu wizyjnego w kolejne obszary naszej codzienności.

Zaawansowane algorytmy we współpracy z systemem monitoringu wizyjnego są trzonem zarządzania ruchem samochodowym w dużych aglomeracjach miejskich, dostosowując tempo zmiany sygnalizacji świetlnej i czas oczekiwania na zmianę świateł do natężenia ruchu. Takie systemy pracują już od kilku lat nie tylko w Europie Zachodniej, ale i w Polsce, jak np. Trójmiejski Inteligentny System Transportu Aglomeracyjnego „Tristar”. Inwestycja ta była realizowana między 2006 a 2015 rokiem, a lokalne władze przeznaczyły na nią 180 milionów złotych.

Zastosowanie AI w monitoringu wizyjnym ma również na celu umożliwienie zapewnienia lepszej i skuteczniejszej ochrony obiektowej. Nikt odpowiedzialny za zarządzanie bezpieczeństwem fizycznym nie kwestionuje już tego faktu. Potwierdza to również rachunek ekonomiczny, szczególnie przy wielkoobszarowych obiektach przemysłowych, na obiektach sportowych oraz w przypadku takiego klienta firm ochrony, jakim jest wojsko czy kolej. Dokumentacja filmowa rejestrowana przez kamery CCTV ma dwa główne zastosowania, pierwsze jako materiał dowodowy wykorzystywany po zdarzeniu w postępowaniu procesowym lub w ramach wewnętrznego udoskonalania systemu ochrony.

Drugie to umożliwienie podjęcia szybkiej interwencji we wskazanym miejscu przez przeznaczone do tego służby. Szczególnie to drugie zastosowanie stało się „orężem” zarówno komercyjnych, jak i publicznych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Od sprawności wychwycenia zdarzenia na ekranach monitoringu wizyjnego zależy czas reakcji patrolu interwencyjnego. Przykładowo w Londynie miasto zostało podzielone na strefy, w których obowiązują określone normy czasowe na podjęcie interwencji przez określone służby, w tym policjantów wyposażonych w broń palną (standardowo funkcjonariusze policji nie noszą przy sobie broni palnej).

Im bardziej newralgiczny punkt miasta, tym krótszy jest czas reakcji. W efekcie rozrastającego się monitoringu konieczne było utworzenie specjalnych centrów monitoringu, w których wyspecjalizowany i odpowiednio wyszkolony pracownik obserwował przesyłany na liczne monitory obraz. W zależności od zaobserwowanej sytuacji mógł on podejmować przewidziane w procedurze działania i poprzez patrole interwencyjne przebywające w terenie wpływać na rozwój sytuacji.Często widoczne na filmach tzw. screnn walle, podobne do tych widzianych w centrum kontroli lotów kosmicznych, na stałe zagościły również w Polsce, np. w ramach przygotowań do Euro 2012.

Przeczytaj także: Turecka Wystawa Narodowa po raz drugi na MSPO >> 

Tymczasem liczba kamer w systemach rośnie i stało się jasne, że pojedynczy człowiek, a nawet kilku operatorów centrów monitoringu wizyjnego, nie jest w stanie efektywnie wychwytywać zdarzeń rejestrowanych przez kamery. Do tego doszła możliwość zdalnego kierowania kamerami, co dodatkowo zajmowało uwagę operatora na pojedynczym zdarzeniu kosztem pozostałych monitorowanych punktów. Mimo to monitoring stał się ważnym narzędziem w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego i ochronie obiektowej. W ostatnich dziesięciu latach rozwijano automatyzację i zastosowanie sztucznej inteligencji w tego typu systemach. Głównie w zakresie identyfikacji osób oraz opracowywania algorytmów behawioralnych, dzięki którym stało się możliwe przewidywanie negatywnych i niebezpiecznych zachować osób w przestrzeni publicznej.

Program komputerowy na podstawie analizy obrazu, głównie twarzy, wstępnie identyfikował cechy osób, które mogą być złodziejami, zamachowcami, agresywnymi kibicami czy osobami pod wpływem substancji psychotropowych. Taka wczesna identyfikacja podejrzanego przekładała się na jej specjalne śledzenie przez wskazaną w systemie do tego kamerę lub nawet system kamer i w konsekwencji prewencyjną interwencją służb. Liderem w tego typu rozwiązaniach było metro w Londynie po serii zamachów terrorystycznych na początku XXI wieku.

Innym rozwiązaniem było udoskonalenie monitoringu polegające na automatycznym wskazywaniu operatorowi centrum obrazu z kamery rejestrującej w danej chwili zdarzenie odbiegające od normy, np. bójkę, bieg lub duże zgromadzenie osób w jednym miejscu. Pozwalało to na szybką ocenę sytuacji i podjęcie określonych dalszych kroków. Obraz w przypadku wystąpienia danej sytuacji automatycznie był powiększany lub dany monitor na screen wallu sygnalizował obserwowaną anomalię. Również to, dziś już standardowe usprawnienie systemów monitoringu wizyjnego, wydaje się niewystarczające. I choć tradycyjny monitoring stosowany jest już od dawna, obecnie nadeszła nowa era – era inteligentnego monitoringu AI, wykorzystującego sztuczną inteligencję.

Nie mówimy tu tylko o często podnoszonych w reklamach i ogłoszeniach cechach inteligentnego monitoringu, jak m.in. to, że możemy z niego korzystać w każdej chwili nawet za pomocą smartfona, czy to, że obraz wyświetlany na naszym ekranie przekazywany jest w czasie rzeczywistym i może stanowić element tzw. inteligentnego budynku – to jest dobre dla odbiorcy indywidualnego. Wykorzystanie AI w profesjonalnych systemach monitoringu to przede wszystkim nowe możliwości biznesowe dla firm z branży ochrony oraz redukcja ludzkiej obsługi dotychczasowych systemów i poprawa czasu reakcji na wykryte zagrożenia.

To wejście na nowy poziom i poprawa bezpieczeństwa przeciętnego człowieka w zakładzie pracy czy też w miejscach użyteczności publicznej oraz w publicznych środkach transportu. Ta nowa funkcjonalność określana jako „inteligentna” i zautomatyzowana często dostępna jest jako usługa zdalnego monitoringu wizyjnego, skierowana głównie do służb publicznych oraz przedsiębiorstw, które muszą sprostać nowym zagrożeniom, przekraczającym zdolności tradycyjnej ochrony fizycznej lub zamierzają objąć ochroną rozrastający się obszar. Monitoring wizyjny ery AI to nowe podejście do ochrony rozległych obiektów przemysłowych, produkcyjnych, sportowych czy usługowych.

To również możliwość uzyskania wyższego poziomu zabezpieczenia mienia poza godzinami pracy przedsiębiorstwa. To również wejście z ochroną na wyższy poziom nadążający za współczesnymi zagrożeniami – jak np. ochrona epidemiczna (Covid-19) czy przeciw pożarowa. Ten rodzaj monitoringu wizyjnego opiera się na algorytmach software i tzw. „sztucznej inteligencji”, co pozwala na dowolną konfigurację systemu pod kątem reagowania na różne zadane scenariusze wymagane w danej lokalizacji. Mogą to być klasyczne wtargnięcia człowieka czy też parkowania pojazdów w strefie niedozwolonej, wejścia i wyjścia do lub ze strefy zdefiniowanej itp. Mogą to być również w powiązaniu z nowymi kamerami o szerszych niż dotychczas stosowane możliwościami alerty dotyczące np. wzrostu temperatury w danym miejscu, identyfikacja pożarów we wczesnym stadium czy też detekcja nieszczelności określonych instalacji przesyłowych np. gazowych itp.

Osobnym obszarem zastosowania AI w monitoringu wizyjnym jest wojsko. Tu sztuczna inteligencja musi sprostać integracji danych i poprawnej identyfikacji obiektów (swój-obcy) pochodzących z różnych źródeł i to w czasie rzeczywistym. Obraz z satelity, dronów latających, mobilnych pojazdów obserwacyjnych, balonów z głowicami optoelektronicznymi, a nawet urządzenia przenoszone przez indywidualnego żołnierza, muszą być poddane analizie i w odpowiedniej formie przesłane do jednostek linowych w celu wskazania pozycji przeciwnika. Już od 2018 roku tego typu rozwiązania testowane są między innymi przez armię kanadyjską. Twórcami rozwiązania o nazwie SAPIENT są Brytyjczycy z Defence Science and Technology Laboratory.

System ma być głównie stosowany w obszarach mocno zurbanizowanych i ma zapewnić armii przewagę nad wrogiem, w tym również ukrywającym się pomiędzy cywilami, jak np. terroryści. Ma to między innymi spowodować ograniczenie ewentualnych strat pośród ludności cywilnej (tzw. collateral damage), zwiększyć bezpieczeństwo operujących w mieście wojsk i poprawić skuteczność wykorzystywanej broni. Innym projektem AI rozpoczętym przez amerykański Pentagon jest Maven – przeznaczony do analizy obrazu z monitoringu wizyjnego w którym ma również uczestniczyć Google. Jest sprawą przesądzoną integracja sensorów, w tym kamer, które będą umieszczone w różnego rodzaju robotach wspierających wojska lądowe w przyszłych operacjach w ramach tego typu systemów. Rozwiązanie AI jest dostępne na rynku związanym z bezpieczeństwem od niedawna.

W Polsce w roku 2019 i 2020 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeprowadziło konkursy, w ramach których finansuje się obecnie prace naukowo-wdrożeniowe rodzimych rozwiązań w tym zakresie. Tylko jeden taki grant opiewał na ponad 14 milionów złotych! Jednak już dziś należy stwierdzić, że AI w monitoringu wizyjnym stanowić będzie alternatywę dla tradycyjnej ochrony fizycznej. Wpływ na to mają dwa główne czynniki, które szczególnie dotyczą branży security. Przede wszystkim w skali globalnej nowe zagrożenia, takie jak COVID-19. AI w monitoringu to również nowe zastosowania, w tym również w powiązaniu z wymogami z obszaru ochrony środowiska. Wymogi redukcji gazów cieplarnianych wymuszają również na określonych przedsiębiorstwach konieczność szybkiego reagowania na awarie skutkujące np. uwalnianiem się do atmosfery metanu oraz innych szkodliwych gazów cieplarnianych.

Zdolność do monitorowania obszarów rozległych wysypisk śmieci czy pól naftowych staje się więc naturalnym rozszerzeniem systemów monitoringu wizyjnego, a tym samym usług świadczonych przez wyspecjalizowane do tego podmioty branży ochrony. Jest to jednak technicznie możliwe tylko przy wykorzystaniem monitoringu wizyjnego „dozbrojonego” w odpowiedni software ery AI, często bez konieczności wymiany samych kamer. W domenie wojskowej i policyjnej zastosowanie AI ma doprowadzić do ograniczenia strat pośród ludności cywilnej oraz ograniczyć straty własne. Będzie również odpowiedzialne za integrację wszystkich systemów i sensorów umieszczonych na różnych nosicielach w jeden obraz dający przewagę na polu walki nad przeciwnikiem. 

Artykuł powstał przy współpracy Polskiego Związku Pracodawców Ochrona, który jest niezależną organizacją, od 30 lat skupiającą wiodących pracodawców branży bezpieczeństwa w Polsce. Celem organizacji jest ochrona prawa pracodawców i reprezentowania ich interesów wobec instytucji i administracji państwowej, związków zawodowych oraz samorządu terytorialnego. Związek aktywnie uczestniczy w tworzeniu prawa, rozwiązywaniu problemów dotyczących bezpieczeństwa prywatnego i publicznego oraz kreowaniu najwyższych standardów rynkowych dla całej branży.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Reapery gotowe do działania na rzecz RP

Reapery gotowe do działania na rzecz RP Reapery gotowe do działania na rzecz RP

W dniu 12 lutego 2023 roku leasingowane bezzałogowe statki powietrzne (BSP) MQ-9A REAPER osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej...

W dniu 12 lutego 2023 roku leasingowane bezzałogowe statki powietrzne (BSP) MQ-9A REAPER osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Redakcja news Loty szkoleniowe "polskich" dronów TB2 Bayraktar

Loty szkoleniowe "polskich" dronów TB2 Bayraktar Loty szkoleniowe "polskich" dronów TB2 Bayraktar

W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich TB2 Bayraktar.

W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich TB2 Bayraktar.

Krzysztof Mątecki news Litwa kupi polskie drony dla Ukrainy

Litwa kupi polskie drony dla Ukrainy Litwa kupi polskie drony dla Ukrainy

Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas poinformował na Twitterze że Litwa zakupi drony polskiej produkcji i przekaże je na Ukrainę.  Na zakup dronów “kamikadze“Warmate polskiej firmy WB Electronics mają...

Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas poinformował na Twitterze że Litwa zakupi drony polskiej produkcji i przekaże je na Ukrainę.  Na zakup dronów “kamikadze“Warmate polskiej firmy WB Electronics mają być przeznaczone środki ze zbiórki społecznej na Litwie.

SITREP Nowy system antydronowy "made in Poland"

Nowy system antydronowy "made in Poland" Nowy system antydronowy "made in Poland"

Jak poinformował serwis Polskiej Agencji Prasowej - "Nauka w Polsce", gdyńska firma Advanced Protection Systems opracowała nowy system wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych nawet...

Jak poinformował serwis Polskiej Agencji Prasowej - "Nauka w Polsce", gdyńska firma Advanced Protection Systems opracowała nowy system wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych nawet z odległości kilometra - SafeSky.

SITREP Nowy projekt transformera specjalsów

Nowy projekt transformera specjalsów Nowy projekt transformera specjalsów

Ukraińscy projektanci-inżynierowie przedstawili wstępną koncepcję wojskowego transformera - pojazdu łączącego samochodu ze statkiem latającym, jako nowego środka transportu, zwiększającego mobilność oraz...

Ukraińscy projektanci-inżynierowie przedstawili wstępną koncepcję wojskowego transformera - pojazdu łączącego samochodu ze statkiem latającym, jako nowego środka transportu, zwiększającego mobilność oraz możliwości działania w trybie "low-profile", a zasilanego energią elektryczną.

Redakcja Royal Marines testują nowe technologie

Royal Marines testują nowe technologie Royal Marines testują nowe technologie

Żołnierze 43 Commando Fleet Protection Group Royal Marines, odpowiedzialni za ochronę arsenału nuklearnego Wielkiej Brytanii, 17 lipca w Jackton Police College w East Kilbride podczas realizacji szkolenia...

Żołnierze 43 Commando Fleet Protection Group Royal Marines, odpowiedzialni za ochronę arsenału nuklearnego Wielkiej Brytanii, 17 lipca w Jackton Police College w East Kilbride podczas realizacji szkolenia bojowego w zakresie walki w pomieszczeniach zamkniętych CQB (Close-Quarters Battle) testowali nowe technologie obejmujące drony i roboty, które mogłyby zapewnić przewagę podczas przyszłych misji.

Redakcja JW Komandosów w Lublińcu otrzyma nowe drony rozpoznawcze

JW Komandosów w Lublińcu otrzyma nowe drony rozpoznawcze JW Komandosów w Lublińcu otrzyma nowe drony rozpoznawcze

Jak podał portal Interia.pl jeszcze w tym roku do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu mają trafić nowe drony rozpoznawcze. Będą to urządzenia BSP klasy nano, czyli konstrukcje mające ważyć poniżej...

Jak podał portal Interia.pl jeszcze w tym roku do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu mają trafić nowe drony rozpoznawcze. Będą to urządzenia BSP klasy nano, czyli konstrukcje mające ważyć poniżej 100 gramów.

Ireneusz Chloupek, Tomasz Łukaszewski MSPO 2019 (cz.1)

MSPO 2019 (cz.1) MSPO 2019 (cz.1)

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas...

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.

Mateusz J. Multarzyński, Ireneusz Chloupek Milipol Paris 2017

Milipol Paris 2017 Milipol Paris 2017

Odbywająca się w dniach 21–24 listopada 2017 roku w obiektach centrum wystawienniczego Paris–Nord Villepinte Exhibiton Centre 20. edycja targów Milipol Paris znów okazała się rekordowa. Stoiska 1005 wystawców...

Odbywająca się w dniach 21–24 listopada 2017 roku w obiektach centrum wystawienniczego Paris–Nord Villepinte Exhibiton Centre 20. edycja targów Milipol Paris znów okazała się rekordowa. Stoiska 1005 wystawców odwiedziło w sumie 29 939 gości z 151 krajów. Wśród odwiedzających było również 161 oficjalnych delegacji z reprezentantami 77 państw. Na targach akredytowało się także 331 dziennikarzy z 27 państw.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Redakcja Drony. Ilustrowany przewodnik po bezzałogowych pojazdach powietrznych i podwodnych - Martin J. Dougherty

Drony. Ilustrowany przewodnik po bezzałogowych pojazdach powietrznych i podwodnych - Martin J. Dougherty Drony. Ilustrowany przewodnik po bezzałogowych pojazdach powietrznych i podwodnych - Martin J. Dougherty

Parafrazując tytuł noweli Stefana Żeromskiego, można powiedzieć, iż żyjemy w czasach, w których „rozdzióbią nas kruki i drony”. Bezzałogowce stały się bowiem codziennością – prezentem na komunię, wyposażeniem...

Parafrazując tytuł noweli Stefana Żeromskiego, można powiedzieć, iż żyjemy w czasach, w których „rozdzióbią nas kruki i drony”. Bezzałogowce stały się bowiem codziennością – prezentem na komunię, wyposażeniem operatorów kamer, zabawką pasjonatów lotnictwa, śmiercionośną bronią. Nie wzięły się ot tak sobie „z powietrza”, o czym, prezentując ich historię i rozwój, opowiada w swojej książce Martin J. Dougherty.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Hubert Rogacewicz Kamizelka dla Formozy

Kamizelka dla Formozy Kamizelka dla Formozy

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Mateusz Kurmanow ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Mateusz Kurmanow VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące...

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler Mały gigant

Mały gigant Mały gigant

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego...

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych...

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Mateusz Kurmanow Strzały w ciemnościach - termowizja

Strzały w ciemnościach - termowizja Strzały w ciemnościach - termowizja

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej,...

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią...

Adam Dubiel Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Tasmański Tygrys pierwszej pomocy Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia...

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia i życia. Ze względu na działanie w środowisku taktycznym, często w zagrożeniu, niejednokrotnie zdany jest jedynie na siebie i swój ekwipunek, przenoszony najczęściej w apteczce plecakowej. Dlatego tak niezmiernie ważna jest jej konstrukcja i cechy użytkowe. Nie może to być prosty pojemnik na środki...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów »

Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów » Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.